hol.jpg V týdnu od 26. 1. do 30. 1. 2009 naši žáci hledali odpovědi na otázku: “Jak je to v té Evropě?“ Naši školu totiž navštívili studenti z holandské školy v Borgeru, čímž byl zahájen projekt vzájemných výměnných pobytů. A začátek byl opravdu těžký – vedle očekávané jazykové bariéry se z různých stran přidružovaly nepředvídatelné situace, které bylo třeba řešit – např. návyky chování, odlišnosti ve stravování, různé organizace celého dne a vedle některých dalších v neposlední řadě i stesk po domově. Pět dní jsme se prokousávali naprosto novým dobrodružstvím. Navštívili jsme Prahu, sklárny v Harrachově, okusili jsme zimní svah na Kozinci. Denně 24 hodin se prolínaly kultury dvou evropských národů nejrůznějšími způsoby. Hledali jsme porozumění, vysvětlení, trpělivost a toleranci, které na žádné cestě za poznáváním nesmějí chybět. Každý jedinec musel k rozhodnutí pustit se do takové akce přidat i notnou dávku odhodlání a odvahy překročit práh neznáma a pustit se do boje. V pátek krátce před půlnocí však obrázek loučících se nových kamarádů sliboval, že vynaložené úsilí nebylo zbytečné a že všech 80 aktérů (40 českých + 40 holandských) se už nyní těší na květnové setkání tentokráte v Holandsku. I zde bude připraven program, který podpoří myšlenku vzájemného soužití a tolerance mladých lidí v Evropě. Každá doba přináší samozřejmě nové situace, nové nabídky a výzvy a je v podstatě na každém, co zvolí, jak se s problémem vyrovná a jaký význam pro něho bude mít. Velké poděkování patří všem rodičům, kteří celý týden i dávno před ním obětavě vytvářeli laskavé a spolehlivé zázemí svým dětem i jejich hostům

Copyright © 2022 ZŠ škola Jilemníce, Komenského 288

Vytvořil Fosa.cz