Naše škola má novou knihovnu aneb zázraky se dějí!

Naše škola má novou knihovnu aneb zázraky se dějí!

Po mnoha letech, které jsem strávila jako učitelka na Základní škole Jilemnice, Komenského 288, mohu s radostí prohlásit, že zázraky se dějí!

V naší krásné historické budově máme na každém patře čtenářský koutek, skládající se ze  sympatické barevné a pohodlné pohovky a malé knihovničky. A místnost školní knihovny
je vybavena novými moderními i estetickými knižními regály, dvěma pohovkami a sedacími kostkami. Pro práci učitelů i žáků je prostor doplněn o nový počítačový a psací stůl.

Naše budova se tak díky těmto moderním prvkům rázem rozzářila a stejně tak zářily oči dětem, když se mohly o přestávce na nový „gaučík“ na chodbě posadit. To všechno by však nevzniklo bez přičinění a více než ročního úsilí našeho pana ředitele, který celý projekt naplánoval, sehnal potřebné finanční prostředky a zrealizoval nákup nového nábytku
pro naše děti.

Ve středu 30. listopadu 2022 začala akce „kulový blesk“. Žáci z šestých tříd pomohli vystěhovat všechny knihy ze starých knihovních regálů na půdu školy. Chlapci z devátých tříd pomohli vynést stoly a židle na chodbu  a odpoledne stěhovali osmáci starý nábytek z knihovny dolů do přízemí. Taková hodina pracovních činností s panem učitelem Tryznou se jim velice líbila.

Přes víkend malíři místnost naší knihovny, po mnoho let netknutou, krásně vymalovali. Začátkem nového týdne již žáci dalších tříd snesli knihy z půdy dolů na chodbu, blíže
ke knihovně. Po montáži nových knižních regálů nastoupily obětavé paní učitelky, které knihy třídily a rovnaly do nových voňavých polic. Velký kus práce odvedl také náš pan školník, který připevnil na okna nové látkové žaluzie a řídil veškeré technické práce. Každý, kdo mohl, přiložil ruku k dílu, a tak se v pondělí dalšího týdne mohla nová krásná knihovna otevřít dychtivým čtenářům!

Je to veliká radost pro mne jako správce knihovny i pro všechny ostatní, kteří knihovnu využívají jako učebnu, protože máme konečně krásnější a modernější čtenářské prostředí. Také čtenářské koutky na chodbách vítají všichni, kteří si chtějí jen chvilku posedět a popovídat s kamarády. A když si k tomu otevřou knížku a čtou si ji pak ještě i doma, tak je to přesně to, oč nám šlo. Ukázat dětem, že škola může být příjemné místo a že báječný svět knih je přístupný každému.

Jaroslava Košťálová, učitelka ČJ a správce knihovny

Za vedení školy si dovoluji poděkovat hlavní realizátorce i iniciátorce celé proměny paní učitelce Košťálové. Také bych rád všechny informoval, že financování modernizace knihovny bylo hlavně možné jenom díky projektu, který vyhlásila MAS Jilemnice a finanční prostředky poskytl SZIF. Za velikou pomoc s administrací žádosti patří veliké poděkování pracovnici MAS paní Vanclové.

Václav Korbelář, ředitel školy

Několik fotografií z průběhu stěhování, srovnání stavu staré a nové knihovny a čtenářských koutů na chodbách školy je ZDE

Copyright © 2022 ZŠ škola Jilemníce, Komenského 288

Vytvořil Fosa.cz